Typ úlohy:
Kreslíme do rytmu
Pre niekoho samozrejmosť, pre iného ťažko uchopiteľný prázdny pojem. Rytmus môže mať veľa podôb a úrovní. Pre deti, ktoré majú s rytmom tak trochu problém, sú vhodné cvičenia, pri ktorých sa prepája sluchový, pohybový a zrakový vnem, teda kreslenie do rytmu básničiek. Hravé úlohy z tejto kategórie sú vhodné aj rozvoj sluchového vnímania ako takého, pretože pomáhajú pochopiť pojem slabika, a predstavujú teda akýsi prednácvik budúceho čítania a písania.
Potrebné zručnosti:
Grafomotorika
Grafomotorické cvičenia sú zamerané na rozvoj schopnosti kresliť a písať. Pre úspešné zvládnutie písania, ako aj kreslenia, sú vhodné rôzne prípravné cvičenia na podporu jemnej motoriky a koordinácie ruky a očí. Pri samotnom nácviku kreslenia a písania dbáme na správny "štipcový" úchop ceruzky, ako aj správne umiestnenie papiera a ruky na stole. Pri správnom uchopení ceruzky drží dieťa ceruzku medzi palcom a ukazovákom a podopiera ju prostredníkom. Predlaktie je položené na stole a papier je umiestnený vľavo vpredu (platí pre praváka) pred rukou s ceruzkou. Pri pohybe dieťa ideálne zapája celú ruku, vrátane ramena a lakťa. Na uvoľnenie a zapojenie celej ruky sú vhodné prípravné cvičenia, npr. kreslenie kruhov a iných obrázkov na papieri veľkého formátu.
Sluchové vnímanie
Správne sluchové vnímanie je rozhodne dôležité pre schopnosť naučiť sa čítať, písať, ako aj učiť sa cudzie jazyky. Nejde o rozvíjanie hudobného nadania ako takého, ale skôr o schopnosť detí rozlišovať jednotlivé hlásky, slabiky a slová, rozoznávať ich dĺžku, ako aj základný rytmus reči. Sú to schopnosti, ktoré sa samozrejme veľmi dobre cvičia aj bez papiera, npr. hrami v aute, ako je meno-mesto-zviera-vec alebo reťazce slov podľa koncovej hlásky alebo slabiky, a samozrejme riekankami. Avšak, práve tak dobre sa dajú kombinovať aj s grafomotorickými hravými úlohami na papieri. Pomocou takýchto cvičení je napríklad možne spomaľovať „zrýchlené“ deti, alebo korigovať ich neplynulú reč.
Logopedické úlohy
Hravé úlohy z tejto skupiny sa rozhodne nesnažia pokryť celú komplikovanú problematiku logopedických, teda rečových, cvičení, ktoré musia byť spravidla šité na mieru a vyžadujú nemalé skúsenosti logopéda pri ich nastavení. Preto sa tu zameriavame len na všeobecné cvičenia podporujúce činnosť tvárového svalstva, vnímanie rytmu a cvičenie problematickej hlásky R. Pokiaľ má vše dieťa vážnejšie logopedické ťažkosti, alebo domáce cvičenie R neprinieslo žiaden úspech, neváhajte a navštívte špecialistu. Inak bokom slušné správanie! Učte dieťa vyplazovať jazyk, škeriť sa, mračiť sa, lízať, zmrzlinu špičkou jazyka. To všetko pomáha.