Nonogram 12



Typ úlohy:


Japonské krížovky

Úlohy z tejto kategórie patria medzi náročnejšie, nakoľko vyžadujú dobrú praktickú znalosť sčítania a odčítania do 10, dobré logické myslenie, schopnosť sústrediť sa a nerobiť chyby, ako aj základné grafomotorické zručnosti. V neposlednom rade nútia dieťa zapojiť aj fantáziu pri dešifrovaní získaného obrázku. Krížovky nie sú príliš náročné, aby boli vhodné aj pre menšie deti, ale určite ich zo začiatku riešte spolu s dieťaťom, aby ste sa ubezpečili, že dobre rozumie pravidlám a pozná základné triky, ktoré mu pomôžu krížovku dešifrovať. Vďaka väčším políčkam sú vhodné aj pre tie deti, ktoré ešte nemajú dobre vyvinuté grafomotorické zručnosti.

Potrebné zručnosti:


Grafomotorické cvičenia sú zamerané na rozvoj schopnosti kresliť a písať. Pre úspešné zvládnutie písania, ako aj kreslenia, sú vhodné rôzne prípravné cvičenia na podporu jemnej motoriky a koordinácie ruky a očí. Pri samotnom nácviku kreslenia a písania dbáme na správny "štipcový" úchop ceruzky, ako aj správne umiestnenie papiera a ruky na stole. Pri správnom uchopení ceruzky drží dieťa ceruzku medzi palcom a ukazovákom a podopiera ju prostredníkom. Predlaktie je položené na stole a papier je umiestnený vľavo vpredu (platí pre praváka) pred rukou s ceruzkou. Pri pohybe dieťa ideálne zapája celú ruku, vrátane ramena a lakťa. Na uvoľnenie a zapojenie celej ruky sú vhodné prípravné cvičenia, npr. kreslenie kruhov a iných obrázkov na papieri veľkého formátu.

Schopnosť analyzovať a logicky uvažovať je základom kritického myslenia, ktoré je v našej spoločnosti tak veľmi potrebné. Logické hry sú hry, ktoré učia deti uvažovať. Pracujú s výrokmi a možnosťami, ktoré treba analyzovať, a tak sa dopracovať k správnemu riešeniu. Nie sú to však hry pre každého, a už vôbec nie v predškolskom veku. Niekomu skrátka idú a bavia ho, iný potrebuje čas dozrieť, a ďalším zas vôbec nič nehovoria. Veľmi dôležitým faktorom pri učení sa logicky myslieť je spôsob, akým sa vyjadrujú ľudia v blízkom okolí dieťaťa, teda správny vzor. Tieto skúsenosti dieťa automaticky prenáša do svojho uvažovania. Deti, ktoré radi analyzujú a uvažujú, nájdu pravdepodobne záľubu aj v strategických spoločenských hrách.

V tejto skupine nájdete rôzne hravé úlohy, ktoré rozvíjajú matematické a číselné predstavy detí, teda ich schopnosť poradiť si s pojmami menší/väčší, menej/viac, pred/po, prvý/posledný a pod., ako aj úlohy, ktoré im pomáhajú porozumieť číslam a ich vzťahom. Keď sa deti učia počítať, je veľmi vhodné počítať s nimi aj predmety v reálnom živote (npr. schody, autá a lampy na ulici, hody loptou), čím sa im lepšie prepoja abstraktné matematické pojmy s realitou. Veľmi dobrou pomôckou na nácvik sčítania a odčítania sú schody, ktoré sa dajú využiť naozaj na mnoho spôsobov. Ak deťom počítanie na papieri nejde, nenuďte ich siahodlhým vysvetľovaním, ale radšej im príklad vysvetlite názorne hrou. Môžete napríklad kŕmiť zvieratká legovými kockami, posielať si objednávky vláčikom a podobne.

Hravé úlohy z tejto skupiny kombinujú matematické predstavy s logickým uvažovaním a nenásilnou formou sa snažia deťom priblížiť obsah pojmov objekt, funkcia a algoritmus, ktoré sú základom súčasných programátorských prístupov, samozrejme bez toho, aby sa museli zaťažovať týmito možno nesympatickými výrazmi.