Vystrihni domček 2





Typ úlohy:


Strihanie

Strihanie je určite výborným nástrojom ako stimulovať detskú jemnú motoriku, tak potrebnú pre zvládnutie každodenných činností. Keď už vaše dieťa nebaví strihať papier bezcieľne na kúsky, skúste mu ponúknuť výzvu v podobe hravej úlohy s predlohou, ktorú treba čo najpresnejšie vystrihnúť.

Potrebné zručnosti:


Do tejto skupiny patria rôznorodé cvičenia zamerané na rozvoj koordinácie oko - ruka, pričom obťažnosť volíme podľa schopností dieťaťa od veľkých pohybov a predmetov po malé. Väčšinu cvičení z tejto kategórie cvičíme s dieťaťom už od mala, bez použitia papiera, výberom najrôznejších činností ako je stavanie kociek a stavebníc, navliekanie korálok, krájanie banánu, šúpanie vajíčka , trhanie, mletie na mlynčeku a mnohé iné. V tejto kategórii nájdete rôzne hravé úlohy, ktoré prispievajú k rozvoju jemnej motoriky s použitím papiera a papierových šablón a nutne nevyžadujú prácu s ceruzkou.

Grafomotorické cvičenia sú zamerané na rozvoj schopnosti kresliť a písať. Pre úspešné zvládnutie písania, ako aj kreslenia, sú vhodné rôzne prípravné cvičenia na podporu jemnej motoriky a koordinácie ruky a očí. Pri samotnom nácviku kreslenia a písania dbáme na správny "štipcový" úchop ceruzky, ako aj správne umiestnenie papiera a ruky na stole. Pri správnom uchopení ceruzky drží dieťa ceruzku medzi palcom a ukazovákom a podopiera ju prostredníkom. Predlaktie je položené na stole a papier je umiestnený vľavo vpredu (platí pre praváka) pred rukou s ceruzkou. Pri pohybe dieťa ideálne zapája celú ruku, vrátane ramena a lakťa. Na uvoľnenie a zapojenie celej ruky sú vhodné prípravné cvičenia, npr. kreslenie kruhov a iných obrázkov na papieri veľkého formátu.

Správna priestrová orientácia je dôležitá pre množstvo každodenných činností v reálnom svete, ako aj v jeho abstraktnej podobe na papieri, či monitore. Hravé úlohy a cvičenia zamerané na rozvoj priestorovej predstavivosti pracujú so šípkami ako ukazovateľmi smeru, ako aj s pojmami hore, dole, vpravo, vľavo, dopredu a dozadu. Dôležité je uvedomenie si ich vzájomnej súvislosti. V pokročilejších variantoch môžu využívať orientáciu pomocou svetových strán. V oboch prípadoch je vhodné ich doplniť orientáciou v reálnom priestore, npr. pomocou rôznych obmien hier ako je zima-teplo, roboti (nasledovanie pokynov) alebo práca s buzolou.